IBBA
Open to all
Martial Artists !
International Black Belt Association
IBBA BLACK BELT HALL OF FAME INDUCTEES
 
2011 IBBA Hall of Fame Members

​Ernest L. T. Peterson Sr. - Martial Arts Legend
Chris Olech - MMA / Boxing Journalist of the Year
Dan Suthers - Tang Soo Do Competitor of the Year
Delmar Pruitt - Combat Innovator of the Year
Dragon's Den - School of the Year
Eric Swick - MMA Coach of the Year

2010 IBBA Hall of Fame Members

Dan Suthers - Forms Competitor of the Year
Chris Olech - Competitor of the Year
Lawrence Spinks - Hand to Hand Combat Inst.of the Year
Patrice Eleophe - Int.Krav Maga Instructor of the Year
Troy Burchett - Ju-Jitsu Instructor of the Year
Geoff Pennington - USA Krav Maga Instr. of the Year
Fernan Vargas - L.E. Defensive Tactics Instr.of the Year
Eric Swick - Martial Arts Legend of the Year
Rick Greene - Martial Arts Instructor of the Year
Steven Jackson - Master Instructor of the Year
Zac Gobel - MMA Fighter of the Year
Jarod Newbrough - Male Jr. Competitor of the Year
Derek Wright - Renzoku Jiu-Jitsu Competitor of the Year
Dallas Helmenstain - Shotokan Sempi of the Year
Steve Price - RJJ New Instructor of the Year
Jonny Chaos Reed - Light Heavy Competitor of the Year





2009 SRMAA BBHOF Inductees Listed Below:

Brooks A. Bryan - Law Enforcement Instructor of the Year
Luke Hoover - Jr. Jiu-Jitsu Instructor of the Year
Aaron Weiner - Combat Innovator of the Year
Lawrence Valadez - Martial Arts Innovator of the Year
Alberto Merlo - Military Instructor of the Year
Merlo Pierangelo - Krav Maga Instructor of the Year
Eric Swick - MMA Instructor of the Year
Eric Swick - Jiu-Jitsu Instructor of the Year
Eric Swick - Karate Do Instructor of the Year
Rick Greene - Martial Arts Legend Award
Dan Suthers - Tae Kwon Forms Competitor of the Year
Bolivar Ramirez - Aiki Arts Instructor of the Year

2008 SRMAA BBHOF Inductees listed below:
Bryce Worthington - Lifetime Achievement
Jose' Carlos Vazquez - Mentor of the Year
Ryan J.S. Topasna - Combat Innovator
Alberto Merlo - Street Combat Instructor
Reed K.S. Topasna - Freestyle Instructor
T.J.Gentry - Renzoku Jiu-Jitsu Instructor
Dan Suthers - Kenpo Competitor
Eric Swick - Jiu-Jitsu Instructor
Lawrence Valadez - Kenpo Mstr.
Aaron Weiner - Kombat Instructor
Lawrence Spinks - MMA Instructor
Rick Greene - Soke of the Year
John Charles Enger - Founder of the Year
Kru Bud Bennett - Muay Thai
Raymond Biondi - Kenpo Graduate of Year
Blaine Grissom - Weapons Instructor
Christopher Fournier - Kung Fu Instructor

2007 SRMAA BBHOF Inductees listed below:

Dave Vargas - Combatives Instructor
Bernie Gorak - Kenpo Instructor
Bernie Gorak - Founder
Bernie Gorak Jr. - Male Jr. Competitor
Rick Greene - Ju-Jitsu Instructor
David Nestor - Tang Soo Do
Dennis Wright - Knife Instructor
Blaine Grissom - Master of the Year
Matt Brown - Volunteer Instructor
Alberto Merlo - Krav Maga
Shalom Singer - Female Athlete of the Year

2006 SRMAA BBHOF Inductees listed below:

Bernie Gorak II - Kenpo Instructor of the Year
Dale Palumbo - Martial Arts Inspiration Award
Jack Mann - Law Enforcement Instructor of the Year
Ryan Topasna - Innovator of the Year
David Nestor Jr. - Tang Soo Do Instructor of the Year
Blaine Grissom-Founder of the Year & Hapkido Instructor of the Year
Sam Muratore - StandUp Striking Instructor of the Year
Eric Yarid - MMA Fighter of the Year
Ossie Sussman- MMA Pioneer Award
Bolivar Ramirez - Aiki Arts Instructor of the Year
Brooks Bryan - Ju-Jitsu Instructor of the Year
Alberto Merlo - Krav Maga Instructor of the Year
Bernie Gorak III- Male Jr. Competitor of the Year
Katelyn Gorak - Female Jr. Competitor of the Year


{The late} Supreme Grandmaster Raymond Harris [1950-2007]
10th Dan Tae Kwon Do/Kickboxing/Jiu-Jitsu Instructor 
Nottingham Pennsylvania Category: In Memory of  


{The late} Supreme Grandmaster Earl H. Atley [1931-2005] 
10th Dan Boxing/Kickboxing Trainer 
Avondale Pennsylvania 
Category: In Memory of  

Supreme Grandmaster William Rankin
10th Dan Uchuno Shorin Ryu 
Frederick Maryland
Category: Living Legend Award 

Supreme Grandmaster David Grosscup  
10th Dan Yin Chuan Karate
Baltimore Maryland Category: Living Legend Award  

Grandmaster Paul Dyer
8th Dan Mukan da 
Fargo, North Dakota
Category: Special Martial Artist Inspiration of the Year Award   

Supreme Grandmaster Ernest L. T. Peterson Sr.
10th Dan Hap-Do {The Combined Art System}   
Oxford Pennsylvania 
Category: Black Belt Man of the Year" 

Master Brian Leos
5th Dan Hap-Do {The Combined Art System}
Reston, Virginia  
Category: Special Martial Arts Appreciation Award  

Sensei Freda Renee Henry
3rd Dan Hap-Do {The Combined Art System} 
Oxford Pennsylvania
Category: Special Martial Arts Achievement Award / Instructor of the Year   

Sensei Ernest L.T. Peterson Jr. {US ARMY}
1st Dan Hap-Do {The Combined Art System}
Newport, Delaware
Special Martial Arts/ Military Appreciation Award  


Sensei Luis A. Cardona {USMC}
1st Dan Hap-Do {The Combined Art System}
Penns Grove New Jersey
Category: Special Martial Arts/ Military Appreciation Award  

Kevin Blakey
Green Belt Hap-Do {The Combined Art System}
Oxford Pennsylvania 
Category: Special Martial Arts Appreciation Award / Student of the Year

Ryan Matlack
Green Belt Hap-Do {The Combined Art System} 
Nottingham Pennsylvania 
Category: Special Martial Arts Appreciation Award / Student of the Year  

Sensei Danial Walker
3rd Dan Shorin-Shi Do MMA
Morganton, North Carolina 
Category: Special Martial Arts Appreciation Award .

2015 IBBA BB Hall of Fame ​​

Brandon Lee Williams - Soke/Founder of the Year
Anthony Hockley - Master of the Year
​Bolivar Ramirez - Aiki Arts Instructor of the Year
Donald Kinnie - Most Accomplished Black Belt of the Year
​​​​Jeff Brown - Self Defense Instructor of the Year
Brandon Lee Williams - Chinese Kenpo Inst.of the Year
Bud Bennett - Renzoku Jiu-Jitsu Instr. of the Year
​​​Ernest L.T.Peterson Sr.- Combative Def. Inst.of the Year
Ernest L.T.Perterson Jr. - Black Belt Man of the Year
Freda Renee Henry - Black Belt Woman of the Year
Leah Frohm - Student of the Year
Mark Frohm - Student of the Year
Danielle Aponte-Barrow - Student of the Year
Bernie Gorak - Kenpo Instructor of the Year
Sam Muratore - Fitness Coach of the Year​​​​​​​
Dragons Den ( Grafton, WV ) School of the Year​

2016 IBBA BB Hall of Fame
( as of 12.6.15 )
​​​​​
​Tim Layton - Nunchaku Mstr. of the Year
Joseph Cook - Black Belt of the Year
Freda Renee Henry - Martial Artist Appreciation Award
Mark Frohm - Military Appreciation Award​​​
Ernest L.T.Peterson Jr.-Military Appreciation Award
SGM Ernest L.T.Peterson Sr.-Senior Self Def Inst.of Decade
James Halbert - Jiu-Jitsu Instructor of the Year
William Torres - Karate Instructor of the Year
Ephraim Patey - Lifetime Achievement Award
Douwe ter Horst - Most Accomplished Black Belt of Year
Patrick van Steen - Five Animal Kung Fu Shifu of the Year
Michel Landman - RB Self Defense Instructor of the Year
Dean Alyward - Krav Maga Instructor of the Year
Jeff Brown - Taijutsu Instructor of the Year​
Richard Deyell - Bujutsu Instructor of the Year
Lawrence Spinks - Close Quarter Combat Inst of the Year​​

​​​​​​​​
2012 IBBA Hall of Fame Members
              2017 IBBA BB Hall of Fame
       Tim Layton - Soke of the Year / New System
          Joe Cook - Martial Arts Dedication Award
        Aaron Wise - Martial Arts Dedication Award
        Matt Postler - Martial Arts Dedication Award
        Kristie Niece - Martial Arts Dedication Award
        Andrea Clark - Martial Arts Dedication Award
         ​Justin Clark - Martial Arts Dedication Award
         Mikey Clark - Martial Arts Dedication Award
        Will Smith - Krav Maga Instructor of the Year
              Justin Abney - Black Belt of the Year
        Douwe Geluk - Most Accomplished Black Belt
​Jay Landeweer - Shaolin Motivational & Discipline Award​ ​
       Karel Welten - Martial Arts Dedication Award
   Douwe ter Horst - Ng Ying Kungfu Teacher of Year
  Peter Polman - Shaolin Graduate Student of the Year
 Donnie Thompson - Black Dragon Teacher of the Year​​​​
​​
​​​​​​​​​